Napoje dla sportowców

Napoje dla sportowców

Napoje są jednym z najważniejszych składników, których dostarczanie do organizmu jest niezbędne, zwłaszcza przy dużym wysiłku fizycznym. Kiedy ćwiczymy organizm odwadnia się ze zwielokrotnioną mocą, zatem uzupełnianie płynów powinno odbywać się w sposób racjonalny i odpowiedzialny. Warto dokonywać świadomych wyborów i zadbać o ciało, które podczas wzmożonej aktywności fizycznej narażone jest na utratę energii.
Do wyboru jest wiele napojów izotonicznych i właśnie one są najbardziej popularne wśród sportowców ze względu na zawartość witamin. Energetyczny napój uzupełnia elektrolity oraz węglowodany, które wypłukują się z organizmu podczas wysiłku fizycznego. Przyjmowanie takich napojów sprawia, że można ćwiczyć dłużej.
Popularna woda sprawdzi się zwłaszcza przy krótkotrwałym i niezbyt intensywnym treningu. Jest napojem hipotonicznym, a to oznacza, że bardzo szybko zostaje wchłaniana przez organizm. Ten napój nie dostarczy witamin odżywczych, które pozwoliłyby na dłuższy i ciężki trening.
Przy naprawdę dużym wysiłku nie warto również stawiać na soki owocowe, które w procesie trawienia nie tylko nie dostarczają organizmowi witamin, ale także go z nich wypłukują. Soki nie gaszą również pragnienia.

Share