Arginina – co daje sportowcom?

Arginina – co daje sportowcom?

W składzie suplementów i odżywek dla sportowców często spotykamy argininę. Jest to aminokwas, który odgrywa wiele kluczowych ról w procesach fizjologicznych, jakie zachodzą w ciele człowieka. Bierze ona udział między innymi w produkcji hormonu wzrostu, jak i w usuwaniu pozostałości po przemianie materii. Arginina zalicza się do aminokwasów endogennych, gdyż organizm może pozyskiwać ją z innych związków.
Szczególne zapotrzebowanie na argininę występuje u sportowców, osób starszych i niemowląt. Stwierdzono pozytywne działanie tego aminokwasu na przyrost masy mięśniowej, ale na tym jej pozytywne działanie się nie kończy. Arginina znakomicie wpływa na układ immunologiczny i może wspomagać organizm w leczeniu rehabilitacyjnym. Stosowana jest także przy leczeniu ran i oparzeń, gdyż zmniejsza ryzyko zakażeń. Zapobiega zapaleniu układu pokarmowego u wcześniaków.
Argininę można dostarczyć organizmowi wraz z pożywieniem, sięgając po takie produkty jak: mleko i jego przetwory, mięso drobiowe, niektóre gatunki ryb, orzechy, słonecznik, soja.

Share