Napoje dla sportowców – węglowodany, czy elektrolity?

Napoje dla sportowców – węglowodany, czy elektrolity?

Wysiłek fizyczny powoduje odwodnienie organizmu oraz utratę cennych elektrolitów. Doskonałym uzupełnieniem uciekających wartości mineralnych jest odpowiedni napój. Wśród dostępnych w ofercie suplementów napojów dla sportowców znajdziemy napoje izotoniczne, hipertoniczne i hipotoniczne. Przyjrzyjmy się, czym się różnią.
Podstawowe różnice w wymienionych rodzajach napoju to ilość węglowodanów oraz elektrolitów. Węglowodany zawarte w napoju dają nam energię i pozwalają przetrwać silne zmęczenie. Elektrolity, takie jak wapń, magnez, sód i potas odpowiadają za prawidłowe działanie całego organizmu – układu nerwowego, krwionośnego i oddechowego. Odpowiednie nawodnienie i ilość elektrolitów pozwalają także zachować nam wysoką sprawność podczas treningu.
Wybierając napój hiper- i hipotoniczny możemy liczyć na wsparcie energetyczne, a na drugim miejscu – elektrolitowe. Tego rodzaju napoje ugaszą pragnienie i dodadzą nam siły, ale jedynie chwilowo, nie regenerując gospodarki wodnej organizmu. Natomiast napój izotoniczny nastawiony jest przede wszystkim na uzupełnienie elektrolitów.

Share