Napoje dla sportowców
 po co ?

Napoje dla sportowców po co ?

Uzupełnianie płynów jest bardzo ważne, gdy obficie się pocimy. Wielu sportowców sięga po napoje, które zostały stworzone z myślą o tym, by jak najszybciej nawadniać i uzupełniać brakujące składniki: napoje izotoniczne. Możemy spotkać się także z pojęciem napojów hipotonicznych i hipertonicznych. Czym one się różnią?
Napoje hipotoniczne charakteryzują niższym stężeniem elektrolitów i cukrów od płynów ustrojowych w organizmie. Szybko uzupełniają wodę w organizmie, nieco wolniej składniki i energię pozyskiwaną z cukrów. Do napojów hipotonicznych zaliczamy wodę mineralną, źródlaną, wodociągową oraz rozcieńczone soki i herbaty.
Napoje hipertoniczne posiadają stężenie elektrolitów i cukrów znacznie przewyższające stężenie płynów ustrojowych. Dają szybki zastrzyk energii, gorzej nawadniają, ich zdecydowanym minusem jest wysoka kaloryczność i to, że mogą być niezdrowe. Zaliczają się do nich kompoty i napoje gazowane.
Napoje izotoniczne posiadają stężenie identyczne ze stężeniem płynów ustrojowych. Ich zadaniem jest szybkie nawodnienie i dostarczenie utraconych z potem składników mineralnych. To właśnie one są najlepszą alternatywą dla sportowców, są zdrowe i smaczne, nie zawierają szkodliwych składników.
Wybór napoju, którym ugasimy pragnienie i nawodnimy organizm, jest ważny. Warto dokonać słusznego wyboru i dostarczyć organizmowi to, czego potrzebuje.

Share