Batony energetyczne – przyjaciele sportowców

Batony energetyczne – przyjaciele sportowców

Jeżeli potrzebujemy natychmiastowego zastrzyku energii mamy do wyboru dwie opcje: napoje lub batony energetyczne. Pierwsze opierają swoje działanie na zawartej w ich składzie kofeinie, drugie zaś w ogóle jej nie zawierają. Również ich działanie znacząco się różni. Napoje dają natychmiastowe działanie, celem batonów jest zaś dostarczanie energii organizmowi w dłuższym przedziale czasu.
Osoby uprawiające sport powinny mieć je przy sobie, aby w szybki i wygodny sposób móc dostarczyć energii tak niezbędnej w trakcie wysiłku. Często oglądając relacje z długodystansowych biegów lub wyścigów kolarskich możemy dostrzec jak są one wykorzystywane w formie przekąski, ale i zastrzyku energii.
Działanie batonów energetycznych oparte jest w głównej mierze na trzech elementach: węglowodanach, białkach i tłuszczach. Dzięki odpowiednio dobranym proporcjom tych składników przekąski te wspomagają procesy anaboliczne organizmu poprzez wspomaganie regeneracji tkanki mięśniowej, a także regulują bilans azotowy organizmu.

Share