Najlepszy napój na sportowe pragnienie

Najlepszy napój na sportowe pragnienie

Uzupełnianie płynów podczas treningu jest ważne, a jednocześnie trudne. Zalewanie żołądka słodkim napojem gazowanym nie przyniesie dobrych efektów – po krótkim czasie poczujemy wzmożone pragnienie, a uczucie pełnego brzucha będzie spowalniało nasze ruchy. Warto sięgnąć po specjalnie przygotowane napoje – hiper-, hipo- lub izotoniczne.
Napój izotoniczny to specjalnie sporządzona ciecz, która dzięki odpowiedniej gęstości przenika przez błony komórkowe. Polecany szczególnie podczas długotrwałych wysiłków i treningów. Dzięki niemu sportowiec może w szybki sposób uzupełnić potrzebujące płyny oraz elektrolity i minerały.
Napój hipotoniczny to z kolei ciecz ukierunkowana na uzupełnienie płynów, ale bez nacisku na równowagę elektrolityczną. Popularnym hipotonikiem jest woda, którą możemy z powodzeniem stosować podczas treningu, jednak może być nie wystarczająca w przypadku dużej intensywności i utraty energii.
Hipertonik to napój o dużej ilości węglowodanów, przeznaczony przede wszystkim do regeneracji potreningowej, natomiast w mniejszym stopniu do uzupełnienia niedoboru płynów w organizmie. Zawiera dużo składników odżywczych i mineralnych. Większość słodkich napojów, także soków owocowych, możemy zaliczyć do tej grupy napojów.

Share